by Bryan Maleszyk from flickr

Wybór materaca – co wybrać i czym się kierować? Część 3

Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby – małżeństwo – o różnej wadze, to lepiej jest zakupić dwa osobne materace i złączyć je w jedną całość. Różnica twardości pomiędzy jednym a drugim materacem jest dobierana indywidualnie. Jedyną rekomendacją jest to, by kupić materac tego samego producenta i tego samego modelu. Unikniemy w ten sposób różnej wielkości oraz wielkości materaca. W przypadku zastosowania się do rady z dwoma materacami polecane są specjalne maty, które niwelują odstęp pomiędzy jedną, a drugą częścią materaca. Dodatkowo mata ta poprawia komfort spania. Ogólnie rzecz biorąc dorośli wybierają materace twardsze – odpowiednie do ich wagi. W przypadku dzieci jest odwrotnie. Zaleca się, by dziecko spało na materacu miękkim, wykonanym z możliwie najprostszych materiałów – np. z pianki poliuretanowej. Dlaczego? Ponieważ dzieci dość często mają problemy z alergią, a ten materiał jest najbezpieczniejszy pod tym względem – nie kupujmy z naturalnym włosiem lub wełną. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że pianka poliuretanowa jest gęsta i zbiera zadecydowanie mniej kurzu niż materac sprężynowy. Materac sprężynowy nie jest dobrym pomysłem, także z innego powodu. Dokładniej z takiego, że dzieci uwielbiają skakać po łóżku, co mogło by doprowadzić do szybkiego zniszczenia sprężyn.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie danego materaca powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że ważna jest także pozycja, jakiej śpimy – tutaj istotny jest więc i wzrost. Jest to dość ważne, ponieważ większość nowoczesnych materaców posiada tzw. strefy komfortu, co oznacza, że materac jest ma zróżnicowaną powierzchnię. Złe dopasowanie materaca pod tym względem będzie skutkować tym, że strefa komfortu ramion znajdzie się nam na piersiach lub głowie, a do tego nie można dopuścić. Dlaczego? Ponieważ twardość materaca jest zróżnicowana na całej powierzchni – w jednym miejscy jest miększy, a w innym twardszy. Dzięki temu materac pozwala zachować prawidłowe ułożenie ciała nawet w najbardziej nietypowych pozycjach. To niezwykle ważny element!

Warto przeczytać:  Komfortowa i funkcjonalna łazienka – WC, wanna i prysznic

Każdy rodzaj materaca to inne doznania dla potencjalnych klientów. Materace piankowe oraz lateksowe są nieco bardziej plastyczne – dla niektórych oznacza to pierwszorzędną wygodę. Natomiast sprężyny są bardziej podatne na ciężar ciała, przez co są też bardziej odczuwalne podczas zwykłego siedzenia.

Dlatego zanim zdecydujemy się na twardość materaca powinniśmy wiedzieć w jakiej pozycji najczęściej śpimy – pozwoli nam to też dobrać odpowiedni rodzaj. Jeżeli materac zostanie dobrany dobrze to nie musimy obawiać się o swój kręgosłup, ponieważ będzie on zawsze ułożone w prostej linii.

Na początku warto więc rozważyć na jakiej pozycji śpimy najwięcej. Jeżeli najczęściej śpimy na plecach, to potrzebujemy materaca, który będzie wsparciem dla naszego karku oraz dolnej części kręgosłupa. Wybranie twardszej wersji materaca pomoże nam uchronić się przy zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże – co jest niezdrowe. Jeżeli jednak częściej zdarza nam się spać na boku, to pomyślmy o nieco miększym materacu. Miękki materac dostosowuje się idealnie do kształtu naszego ciała w okolicach ramion czy bioder. Jest także nieocenionym wsparciem dla pozostałych części ciała. A co w przypadku, gdy ktoś śpi na brzuchu? No cóż… Spranie na brzuchu nie jest zalecane, ponieważ nacisk na żołądek uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc. Może to więc prowadzić do problemów z oddychaniem, a to przyczyni się do niewyspania. Jeżeli jednak od lat śpimy na brzuchu i nie zamierzamy z tej pozycji zrezygnować, to pamiętajmy, że nasz materac powinien opierać się przede wszystkim na wsparciu okoli karku oraz podstawy kręgosłupa. Materac nie może więc być za twardy, ale także i za miękki, ponieważ spowoduje to zwiększenie nacisku na kręgosłup, co spowoduje nienaturalne wyprostowanie, a to szkodzi.