salon-aranzacja-nowoczesnego-salonu
4.5

Minimalizm – salon o minimalistycznym podejściu

Z pewnością niejednokrotnie zastanawialiśmy się jak urządzić nasz salon. Co kupić, by był on bardziej trendy, był nowoczesny, a zarazem stylowy i oryginalny. Pytania te zadaje sobie każdy, świeżo upieczony nabywca mieszkania czy domu. Dobrze zaplanowana aranżacja wnętrza to podstawa, bez której nic nie może się udać. Nic więc dziwnego, że spora część z nas już zawczasu planuje jak skutecznie i w dobrym guście urządzić nasze cztery kąty i to bez potrzeby wydania na to ogromnych pieniędzy. Ogromnym kosztem wydaje się już zakup samego mieszkania – nie torturujmy więc budżetu kosztownym remontem.

Obecnie mamy do wyboru naprawdę ogrom stylów w jakim zdecydujemy się urządzić nasze małe mieszkanko/domek. Najbardziej popularnym stylem jest minimalizm. Coś czego nie ma, coś czego jest mało. Nie każdy lubi ten styl, ale są osoby, które przez wzgląd na wszechobecną ciasnotę decydują się właśnie na niego. Poza tym jest mniejszym kosztem dla domowego budżetu, prezentując się przy tym ładnie i ponadczasowo – niektórzy mówią, że jest to styl zimny. Jeżeli chcesz podążać za obecnymi trendami to z pewnością minimalistyczne wykończenie wnętrza będzie tym czego pragniesz.

Minimalizm to przede wszystkim prostota. Charakteryzuje się więc stonowanymi kolorami, geometrycznymi formami oraz prostotą wykonania – np. mebli – co jest rozwiązaniem ponadczasowym. Dlaczego? Ponieważ wszystko co proste osiąg sukces. Poza tym minimalistyczne ułożenie mieszkania świadczy też o sposobności wykorzystania dodatków. To właśnie one graja tu pierwsze skrzypce i sprawiają, że pomieszczenie jest postrzegane tak, a nie inaczej. Oszczędność formy, niewielka ilość dodatków – ale za to bardzo wyrazistych – oraz funkcjonalność poszczególnych elementów świadczy o pewnym minimalizmie. Trzeba jednak wiedzieć o dopasowaniu pewnych dodatków, co nie jest łatwym zadaniem.

Dobrym przykładem jest zamalowanie ścian na czystą biel, lekką szarość lub delikatny brąz. W miejscach dostatecznie widocznych postawmy bardzo mocne, barwne i inspirujące dodatki. Intensywność kolorów im większa, tym zdecydowanie lepiej. Dobrze jest więc podkreślić styl mocną czerwieniom, czy słodką, ale intensywną pomarańczą. Barwne i intensywne dodatki – w stylów minimalistycznym – nadadzą naszemu pomieszczeniu otwartości oraz energii.

Dodatki są tutaj dość ważne, ponieważ styl minimalistyczny od zawsze kojarzone jest z zbytnią surowością, brakiem otwartości na bardziej cieplne klimaty. Oskarżane są także zbyt surowe wykończenie, przez co nie nadają się do stworzenia wnętrz ciepłych i miłych, w stylu rodzinnym. Oczywiście jest to błędne przekonanie, ponieważ o przytulności danego mieszkania nie świadczy styl, a dodatki. To one budują atmosferę, to one dodają charakteru, to one sprawiają, że czujemy się dobrze. Połączenie pewnej nudy – stylu minimalistycznego – z wyraźnymi i barwnymi dodatkami, to fundament stworzenia odpowiedniej atmosfery – nawet rodzinnej. Najlepiej będzie jak przekonasz się o tym sam – osobiście – bo doświadczenia na własnej skórze są zawsze najlepsze. Powodzenia i wytrwałości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *