Co ciekawe, stelaże wykonane z buku, mogą mieć dokładnie wyfrezowane połączenia. Potrzeba do tego odpowiednich maszyn, ale na polskim rynku nie brakuje firm, które zakupiły odpowiedni sprzęt, na którym produkują. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ obróbka twardego drewna bukowego jest stosunkowo ciężka. Dobra maszyna powinna załatwić więc sprawę. Producenci mebli/krzeseł doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każdy element mebli musi być dokładnie wyfrezowany w celu wykonania połączeń wczepowych. W takich przypadkach ciężko nie stwierdzić, że liczy się naprawdę każdy milimetr. Zakup odpowiednich maszyn wydaje się być istnym „must have”, ponieważ taką dokładność uzyskamy tylko podczas cyfrowych wymiarów – tak by wszystko do siebie pasowało.
Jeżeli więc nosisz się z zamiarem zakupu krzesła – np. przez wymianę starych na nowe – to pamiętaj, że jedną z najważniejszych czynności, którą musisz dokonać jest dokładne zwrócenie uwagi na stelaż. Jeden z producentów radzi, by dokładniej sprawdzać połączenia elementów stelaża – to niezwykle istotne. Jeżeli więc już w sklepie przyjdzie nam zauważyć, że krzesło jest niestabilne, że chwieje się lub jego siedzisko i podstawy nie do końca ze sobą współpracują, to lepiej poszukać innego, czasem droższego modelu. W perspektywie kolejnych lat zdamy sobie sprawę, że wybór tego krzesła to był dobry wybór.
Jeżeli myślicie, że za jakość i trwałość krzesła odpowiada jedynie materiał – który de facto jest najważniejszy – to jesteście w błędzie. Czynnikiem decydującym o trwałości danego stelaża nie jest drewno, a użyty klej czy sposób klejenia. Jeżeli więc chcesz cieszyć się stabilnością połączeń poszczególnych elementów stelaża, to musi zdawać sobie sprawę z użytego kleju oraz technologii montażu. Sprawa jest nieco ułatwiona ponieważ jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, a ta nakłada surowe wymagania dotyczące producentów mebli w stosunku do używanego kleju. W kleju nie znajdziemy więc szkodliwych dla zdrowia substancji, co z jednej strony jest bardzo dobrą wiadomością, a z drugiej stwarzają pole do tworzenia mniej wytrzymałych klejów – tańsi producenci oszczędzają na tym etapie prac. Pewność, że klej nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji możemy mieć tylko w przypadku krzeseł produkowanych w Polsce lub krajach Unii Europejskiej. Kupienie mebli spoza Unii Europejskiej wiąże się z ryzykiem, ponieważ w tamtejszych krajach nie obowiązuje twarde, surowe i restrykcyjne prawo, którego trzeba przestrzegać. Warto o tym pamiętać, bo takich krzeseł jest coraz więcej na rynku.
Trzeba tez przyznać, że samo klejenie krzeseł nie jest prostym zadaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że producenci robią to zazwyczaj dość automatycznie. Posiadają odpowiedni sprzęt, najnowsze technologie czy maszyny, które same sklejają całą konstrukcje – od początku do końca. Niektórzy posiadają też specjalne urządzenia do nakładania kleju czy ściskania łączonych ze sobą elementów. Warto jednak pamiętać, że maszyna nie wyręczy nas we wszystkim i tak też jest i w tym przypadku. Ostateczny efekt wyglądu oraz trwałości stelażu/krzesła jest wynikiem nie pracy maszyn, ale doświadczenia oraz wiedzy posiadanej przez obsługujących je technologów. To właśnie oni dbają o to, by dobór kleju był odpowiedni w stosunku do użytego drewna. Ponadto muszą wiedzieć o wszelkich parametrach klejenia, jak czas, temperatura czy inne czynniki – wilgotność drewna, jego struktury, aktualnej temperatury pomieszczenia czy ogólnej wilgotności w pomieszczeniu. Jest więc tego całkiem sporo. Wszelkie dane wpisujemy do maszyny, która zajmuje się już resztą, ale to właśnie te dane decydują o produkcie końcowym. Jeżeli chcemy więc pochwalić się wysoką jakością krzesła, to pamiętajmy o uwzględnieniu wymienionych wcześniej parametrów.
Zakłady dość często wyposażone są w centra obróbcze, które są sterowane numerycznie. Ma tą przewagę nad innymi, że mogą zastosować w swoich stelażach nieograniczone jak dotąd pomysły. Można więc kreować najróżniejsze kształty nóg, czy oparć co jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem – zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Dzięki tego rodzaju maszynom powstają z zwykłych bloczków drewna, piękne i ukształtowane nogi, oparcia, tworząc niezapomniany i stylowy wygląd krzesła. Warto także zauważyć, że maszyny są bardzo dokładne, co przekłada się na jeszcze lepszą jakość drewna. Większość producentów jest zdania, że ostatni etap w przygotowywaniu krzesła jest niezwykle ważny, ponieważ tak naprawdę decyduje o nim jakość nałożonego lakieru. Musi być on nałożony równomiernie, ponieważ z początku może się wydawać, że jest wszystko ok, podczas gdy w trakcie późniejszego użytkowania wady się uwidocznią.

Doświadczony designer wnętrz, który łączy funkcjonalność z estetyką. Tworzy przestrzenie dopasowane do stylu życia klientów, dbając o każdy detal. Jego projekty to harmonijne połączenie nowoczesnych trendów z ponadczasową elegancją.