by Christopher Barson from flickr

Kupujesz krzesło? Uwaga! Zwróć uwagę na stelaż! Część 1

W życiu każdego człowieka przychodzi czas remontowania się. Jest to czas niezwykle ciężki, ale też i radosny i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pomimo ciężkiej pracy, potrzeba jest także odpowiednia ilość pieniędzy. Źle kupiony mebel, sprzęt lub cokolwiek innego będzie nas boleć przez resztę naszych. Powinniśmy więc uważać co i kiedy kupujemy. To niezwykle ważne! Dlaczego? Ponieważ różne rzeczy składają się z różnej jakości materiałów, a że coś wygląda ładnie, a jest niepraktyczne to druga sprawa. Pułapki czekają nas wszędzie o czym może świadczyć dzisiejszy wpis o stołkach. Nosisz się z zamiarem wymiany stołków? Chcesz może kupić nowe stołki do kuchni? Uważaj! Stelaż stelażowi nie równy, dlatego pamiętaj co kupujesz i gdzie!

Z pewnością wchodzą do sklepu meblowego spoglądasz na elementy, które najbardziej ci się spodobały. Często więc szukasz przedmiotów o podobnej strukturze, tym samym materiale czy nawet gabarytach. Warto jednak pamiętać, że wygląd danego mebla nie jest poświadczeniem jego jakości oraz trwałości, o czym z pewnością mogliśmy się przekonać już nie raz. Dzisiejsza produkcja mebli jest naprawdę „licha”, co nie zmienia faktu, że nie można kupić mebli trwałych i ładnych. Można! Problem w tym, że większość z nas kupuje tylko oczami, co nie jest zbyt dobrym posunięciem – wykorzystują to producenci. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu krzeseł?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stelaż, z czego jest wykonany i jak jest wykonany. Bardzo często zapominamy, że stelaż to podstawa krzesła, konstrukcja nośna. Żeby bardziej zobrazować jego funkcjonalność należy dać za przykład szkielet budynku. Szkielet budynku jest więc tam samo ważny dla budynku, jak stelaż dla krzesła. Proste? Stelaż odpowiedzialny więc jest za przeniesienie obciążenia, przez co daje gwarancje, że krzesło wytrzyma długo nasze codzienne użytkowanie – także i ciężar. Co ciekawe, stelaż może być albo metalowy, albo plastikowy albo drewniany – na ogół najbardziej polecany, ale też i najdroższy. Największą popularnością cieszą się stelaże drewniane i nie ma się w sumie czemu dziwić. Drewno jest surowcem ekologicznym, więc i odnawialnym, dlatego tak chętnie go wybieramy. W Polsce dość spora liczba producentów skupia się właśnie na produkcji krzeseł i innych mebli właśnie z drewna – drewna z polskich larów. Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że najlepsze stelaże powstają z gatunków liściastych – są one bardzo twarde i ciężkie w obróbce, przez co i drogie, ale z całą pewnością najmocniejsze. Najłatwiejsze w obróbce są stelaże wykonane z świerku lub sosny. Sosna i świerk to stosunkowo tanie drewno, więc i krzesło wykonane z niego nie będzie należeć do drogich. Warto jednak zauważyć, że cena jest także odzwierciedleniem jakości i wytrwałości, ponieważ dobre i mocne drewno musi kosztować. Sosna i świerk nawet w połowie nie dorównują wytrwałości dębowi czy buku – są to drewna dużo droższe, ale łatwo dostępne.

Warto przeczytać:  Sypialnia dla nastolatki

Najbardziej cenionym materiałem przez stolarzy – z którego składa się stelaż i całe krzesło – jest buk. Przykładów można by mnożyć, ale do dziś uważa się buk jest jednym najlepszych drewien do zastosowania w produkcji schodów czy nawet podłóg. Niestety, jest to drewno bardzo kosztowne i ze względu na swoją wysoką cenę nie przyjdzie nam często podziwiać mebli wykonanych z litego buka. Nie ulega jednak wątpliwości, że w produkcji krzeseł jest nadal wykorzystywany i ceniony – jest też niezastąpiony. W przypadku szaf, szafeczek, czy innych drewnianych mebli, producenci już dawno postawili na tani świerk czy jeszcze tańszą sosnę. Jest to jednak materiał mało odporny, z czym należy się liczyć. Buk potrafi przeżyć swoich właścicieli i to niejednokrotnie – przy dobrej konserwacji drewna – podczas gdy sosna będzie do wymiany już po najwyższej kilku latach. W przypadku stelaża buk wydaje się być drewnem niezastąpionym. Dlaczego? Ponieważ w przypadku stelaży sosnowych wystarczy przeprowadzić zwykły test paznokcia, by zobaczyć jak miękkie i łatwe do zarysowania jest sosnowe drewno. To żadna sztuczka, to rzeczywistość.