aranzacja-lazienki
5.0

Komfortowa i funkcjonalna łazienka – umywalka dopasowana do potrzeb domowników

Jeżeli myślałeś, że projektowanie mieszkania to takie łatwe, proste i przyjemne zajęcie, to byłeś oczywiście w błędzie. Z licznych opowieści, przykładów i wniosków wynika, że najciężej jest zagospodarować miejsce na komfortową i wygodną w użytkowaniu łazienkę. To nie lada problem dla polskiej rodziny. No bo jak tu wykazać się własną wyobraźnią, skoro pomieszczenie przeznaczone na potrzeby łazienki jest małe i nie ustawne – pozostałość po PRL-owskich bloczkach. No jak tego dokonać? Okazuje się, że nie jest to proste.

Problemem może okazać się nie tyle wybór płytek, co przestrzeń przed umywalką. Jak wiemy – lub przynajmniej zdajemy sobie z tego sprawę – jest ona niezwykle istotna. To strategiczne miejsce w każdej łazience i nie należy o tym zapomnieć. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w tym miejscu przyjdzie nam załatwić zdecydowaną większość porannych czynności – mycie zębów, golenie, nakładanie makijażu czy wieczorna pielęgnacja, a wyzwań jest jeszcze całkiem sporo. Tego rodzaju czynności wymagają swobody ruchu – ważne więc, by był nieskrępowany.

Ostatecznie przyjęło się więc, że wolna przestrzeń przed umywalką powinna wynosić około 65 cm szerokości i 110 cm długości – istnieje pewna granica błędu. Nawet najmniejszą łazienkę da się w taki sposób zagospodarować, by miejsce to się znalazło. Poprawi to zdecydowanie komfort użytkowania łazienki, jak i częste jej sprzątanie. Jeżeli chodzi o wysokość, to trudno podać precyzyjne wytyczne – właściwie jest to nie możliwe. Można jednak przyjąć, że dla większości standardowych ludzi będzie to 75-85 cm. Choć i tak wszystko jest związane z danym modele i kształtem umywalki.

Bardziej problematyczne – w ustawieniu – są umywalki nablatowe, które są albo wpuszczane w szafkę, albo na niej stoją. Pamiętajmy, że są różne rodzaje umywalek nablatowych, a każdy z nich może być dostosowany do innej szafki. Jeżeli jednak boisz się, że umywalka nie będzie pasować z daną szafą lub stworzą się brzydkie luzy, to najlepiej jest kupować wszystko z jednej łazienkowej kolekcji. Nad każdą umywalką wypadało by mieć lustro, bo to pewien standard. Odpowiednie umiejscowienie lustra ma znaczenie. Pamiętaj jednak, że źle umiejscowione lustro będzie ciągle brudne – charakterystyczne zachlapania od wody i brzydkie smugi. Aby tego uniknąć, należy odgraniczyć krawędź dolną lustra od ceramiki – odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić około 25 cm. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji liczmy się ze wzrostem domowników – ma to być przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *