Gdzie można znaleźć meble z drukarki 3D?

…Na wystawach. Meble, które zostały wyprodukowane przy pomocy drukarki 3D o wiele częściej można spotkać na wystawach, niżeli u swojego sąsiada czy przyjaciela z dzieciństwa. Wynika to na razie z ograniczeń domowych drukarek, trzeba zdać sobie sprawę, że domowe drukarki przestrzenne drukują na naprawdę małej powierzchni, ponieważ ich stół roboczy ma wielkość półmiska, a co za tym idzie nie wydrukujecie na tym krzesła, chyba że będziecie je potem sklejać kawałeczek, po kawałeczku. W takiej sytuacji jednak musicie zdawać sobie sprawę, że stabilność takowego siedziska nie będzie należeć do jego najlepszych cech, a można by nawet powiedzieć, że będzie to jego największą wadą, dlatego taki mebel co najwyżej mógłby służyć jako dekoracja, niżeli coś praktycznego, ale w zasadzie jak kupujemy meble to chcemy, aby były one użyteczne.

Na co zwracać uwagę przy drukowaniu mebli?
Projektanci, którzy starają się wykorzystać druk przestrzenny do wykonania swoich prac, czyli w tym przypadku mebli skupiają się w głównej mierze na tym, aby dany przedmiot był jak najbardziej estetyczne i stosują przy tym nieco bardziej profesjonalne metody związane z drukiem 3D, czyli SLA, bądź SLS. Mają one to do siebie, że są również znacznie bardziej kosztowne niżeli taki zwykły druk przestrzenny, którego używa się w domu, zwłaszcza jeśli mowa o takich dużych rzeczach jak meble.

Projektanci posługują się drukiem 3D jako narzędziem, które umożliwia im wcielenie w życie swoich projektów, które są zbyt oryginalne, niecodzienne, aby móc je wykonać tradycyjnymi metodami. Na pewno trzeba być świadomym tego, że druk 3D w przyszłości będzie czymś naprawdę niesamowitym, ponieważ daje o wiele więcej możliwość projektantom. Istnieje szansa, że dzięki temu narodzi się nowy styl związany z aranżacją wnętrz, który w głównej mierze będzie stawiał na wykorzystanie druku przestrzennego. Na dzień dzisiejszy jednak tego typu sprzęty, które zostały wdrukowane w drukarce 3D odbiegają od standardowych domów, dlatego też nie ma co się ekscytować, że nastąpi jakaś niesamowita rewolucja. Ludzie nie lubią zmian, dlatego też zapewne pozostaną oni przy produktach typowo meblarskich, które zostały wykonane standardowymi technikami.

Warto przeczytać:  Łazienka, w której można się odprężyć

Projekty mebli z drukarek 3D
Projektant Jorsi Laarman posługiwał się drukarką MX3D do wykonana swoich prac, a głównym tworzywem jakiego używał był metal. Oczywiście nie ograniczał się tylko i wyłącznie do tego, ponieważ stosował innego rodzaju materiały, jak chociażby żywica, drewno czy też tworzywo sztuczne. Wszystko tutaj zależało od jego koncepcji oraz od poszczególnego projektu.

Bardzo niecodziennym fotelem jest również ten, który został zaprojektowany przez Neri Oxmana. Zdecydowała się ona na wykonanie szezlongu, używając przy tym 44 różnych materiałów kompozytowych, które zostały umieszczone we wnętrzu drewnianej obudowy. Wewnętrzna warstwa została wyprodukowana przy użyciu drukarki Objet500 3d, która została stworzona przez firmę Stratasys. Drukarka daje możliwość drukowania przy pomocy różnych materiałów i kolorów.

Co by jednak nie mówić na temat tego typu mebli trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie prędko wejdą one do masowej produkcji i nie znajdzie się ich w mieszkaniu przeciętnego obywatela. Większą nadzieję można pokładać w drukowanych częściach rodem z Ikei, które pozwalałyby składać własne meble.