top_malowanie_scian-3
5.0

Farby strukturalne – poznaj ich wszystkie zalety i ograniczenia

Farby strukturalne służą przede wszystkim do malowania dekoracyjnego. Nieważne, jaką powierzchnią dysponujemy i czy ściana jest gładka, czy też chropowata. Dzięki zastosowaniu farby strukturalnej możemy osiągnąć niesamowite efekty, które są nieosiągalne przy użyciu zwykłych materiałów.

Kiedy możemy użyć farb strukturalnych?
Farby strukturalne nadają się na każdą powierzchnię. Adaptują się i rozkładają w każdych warunkach – takich jak np. powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Ich nałożenie nie wymaga specjalnego przygotowani ściany; wystarczy oczyścić ją z kurzu i odtłuścić, co najlepiej zrobić przy pomocy wody zmieszanej z płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak na ścianie znajdują się większe zanieczyszczenia, widoczne gołym okiem, można użyć wody z amoniakiem, a następnie spłukać mieszankę czystą wodą. Kiedy wszystko wyschnie, warto użyć do ścian preparatu gruntującego dopasowanego do rodzaju farby strukturalnej.

Jak malować?
Sam proces malowania jest prosty. Musimy zacząć od wymieszania farby zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Następnie nakładamy na ścianę równomierną warstwę farby za pomocą pędzla, wałka, pacy czy szpachelki – w zależności od gęstości produktu. Jedyną trudnością jest fakt, że musimy pamiętać o jednolitości faktury. Osiągniemy to najskuteczniej, jeżeli zdecydujemy się położyć całą warstwę bez odrywania narzędzia. Oczywiście, jeżeli przestrzeń malowana jest duża, nie będzie to łatwe zadanie. Z tego powodu warto podzielić ścianę na mniejsze pola i użyć taśmy malarskiej. Kiedy już nałożymy farbę, możemy nanieść różne wzory według własnego uznania.

O czym warto pamiętać?
Dla uzyskania wygody i lepszego efektu warto użyć wałka fakturowego. Pamiętajmy jednak, że służy on jedynie do ozdobienia ściany i nie należy maczać go w pojemniku z farbą. Musimy pamiętać także o odpowiednich warunkach; na przykład jeżeli temperatura otoczenia jest niższa niż 8 stopni, lepiej nie używać farb strukturalnych. Podczas malowania warto regularnie mieszać farbę, dzięki czemu nic nie osadzi się na dnie opakowania. Farby schną do 48 godzin, ale zazwyczaj są już utwardzone po upływie ośmiu godzin. Największą zaletą wyboru farby strukturalnej jest brak potrzeby naprawiania przed nałożeniem farby drobnych ubytków w ścianach. Farba potrafi to pokryć, choć warto pamiętać, że jeżeli uszkodzenia są nieco większe, przed malowaniem należy je naprawić i pokryć masą tynkarską. Niestety, dostępność farb strukturalnych jest mocno ograniczona. Wiele firm i sklepów budowlanych nie posiada ich w swojej ofercie, jednak ich liczba na szczęście sukcesywnie wzrasta. Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na temat tego, jak działa farba strukturalna, przeczytaj fachowy artykuł Castoramy.

Farba strukturalna to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy w łatwy sposób uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Warto wypróbować ten rodzaj pokrycia, pamiętając jednak o jego ograniczeniach i ważnych zasadach użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *