Nie ulega wątpliwości, że skórzane meble wyglądają świetnie. Są ładne i nadają się praktycznie do każdego rodzaju pokoju – takiego gdzie panuje klasyka, czy nowoczesność. Moda na skórzane sofy czy krzesła nie minęła. Przeciwnie! Zdaje się, że skóra znowu wraca do łask, a wszystko za sprawą aranżacji, jakie proponują dziś specjaliści. Nie ma się co jednak oszukiwać, że jest tanio, bo nie jest. Skóra była i jest droga, co niekiedy wpływa na świadomość, że jest to luksu, na który nie każdy może sobie pozwolić. Czasami jest to prawa, a czasami nie. W sklepach istnieje masa promocji, często na skórzane meble, które w dalszym ciągu mogą cieszyć nasze oczy ponętnym wyglądem. Skórzane meble są najczęściej wykorzystywanej do aranżacji domowych salonów. Czasami można też odnieść wrażenie, że wykorzystuje się je w ekskluzywnych biurach – prawidłowo. Z racji tego, że skóra jest droga, a wykonywanej z niej meble jeszcze droższe, to nie wymieniamy ich zbyt często. Są to meble na lata, ale tak jak inne mogą się niszczyć – skóra może się niszczyć szybciej niż inne materiały. Odpowiednia pielęgnacja jest więc tu niezbędna.
Jeżeli decydujesz się na zakup skóry – obojętnie jakiej jakości – to nie zapominaj o tym, by o nią dbać. Oczywiście nie musisz tego czynić, jeżeli po kilku miesiącach chcesz się jej pozbyć i kupić coś nowego, ale według mnie jest to czysta głupota i strata pieniędzy. Skórzane meble są drogie, dlatego kupuje się je na lata. Możemy więc by pewni, że brak troski o skórę spowoduje, że po kilku miesiącach będzie ona brzydka, a sofa, krzesło czy kanapa do wymiany. Musimy więc uważać na to co z nią robimy i jak o nią dbamy – skóra nie lubi chemikaliów, dlatego uważajmy czym ją czyścimy.
W przypadku gdy zdecydowaliśmy się na zakup skórzanych mebli, pozostaje nam tylko dbać o prawidłowy porządek i ich stan. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ale konieczne, jeżeli chcemy się cieszyć wyglądem mebli przez długie, długie lata. Odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja skóry jest więc niezbędna, jeżeli chcesz cieszyć się meblami przez długi czas. Skórę należy przede wszystkim regularnie odkurzać – najlepiej robić to co najmniej raz w tygodniu, choć im częściej tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o to, by szorować ostrą szczotką do skórzanej, często delikatnej powłoce. Doprowadziło by to do zadrapań, a nawet uszkodzeń, których chcielibyśmy raczej uniknąć. Chodzi raczej o odkurzanie ręczne, które minimalizuje ryzyko szkód do minimum. Biorąc czystą gąbkę lu ścierkę – delikatnie zwilżoną – możesz usuwać nadmiar kurzu. Możesz to robić za pomocą wody, choć lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup specjalnego preparatu, pomocnego w usuwaniu kurzu ze skóry. Skupmy się przede wszystkim na miejscach, gdzie wpadają resztki jedzenie, gdzie kurz wydaje się być największy. Jeżeli posiadacie w domu psa lub kota, to pamiętajcie o regularnym czesaniu, dzięki czemu sierść zwierząt nie dostanie się w zakamarki, gdzie potem będzie ją ciężko usunąć. Pamiętajmy też o innych zanieczyszczeniach, które mogą się tam znaleźć.
Druga sprawa to pamiętanie o bardziej gruntownym czyszczeniu, które należy przeprowadzić co najmniej 2-3 razy w roku. To bardzo ważne, ponieważ zapewni to prawidłową ochronę i konserwację zakupionych przez nas mebli. Dokładne czyszczenie nie jest zbyt trudne, o ile posiadamy idealnie przystosowane w tym celu środki. Zazwyczaj można je nabyć w marketach typu Castorama, choć nie zaszkodzi zapytać też w sklepach lokalnych. Być może dobrze będzie też rozejrzeć się w internecie, gdzie wybór jest szerszy, a ceny tańsze. Stosowne środki można też nabyć w punktach tapicerskich. Pamiętajmy jednak, by kupić środki, które są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry – mebli skórzanych. Na środkach powinny być dokładne dane na temat czyszczenia. Zazwyczaj nie może to być szybkie i szorstkie mycie. Czyśćmy skórę delikatnie, gdyż zbyt mocne szorowanie może doprowadzić do zarysowań powierzchni skóry, a tego raczej nie chcemy. Pamiętajmy też o częstym płukaniu gąbki w czystej wodzie. Po oczyszczeniu tapicerki i jej dokładnym wyschnięciu pamiętaj o posmarowaniu jej specjalnym kremem lub woskiem ochronny. Dzięki temu skóra będzie czysta, elegancka i trwała przez wiele, wiele lat.

Doświadczony designer wnętrz, który łączy funkcjonalność z estetyką. Tworzy przestrzenie dopasowane do stylu życia klientów, dbając o każdy detal. Jego projekty to harmonijne połączenie nowoczesnych trendów z ponadczasową elegancją.