Aranżacja małej kuchni otwartej na salon

Bardzo często można spotkać się z małą, ciemną i całkowicie niefunkcjonalną kuchnią, która na pierwszy rzut oka tylko potrafi odstraszyć, a prawda jest taka, że gdy się jej poświęci więcej uwagi to jest ona w stanie wywołać niesamowity efekt. Wystarczy, że połączy się takową kuchnię z salonem, a dzięki temu powstanie już nowoczesna przestrzeń dzienna, która zamienia dwa małe pomieszczenia w jedną przestronną strefę. Poza optycznym powiększeniem wnętrza zyskuje się również wygodny aneks kuchenny.

Kuchnia przed otwarciem na salon

W większości mieszkań, zwłaszcza w starszym budownictwie, z okresu PRL, kuchnie nigdy nie były traktowane zbyt poważnie. W tamtym okresie projektanci bardzo niechlujnie wykonywali swoją pracę, nie przykładając się do tego czy dane mieszkanie będzie funkcjonalne czy też nie. Wiele kuchni z tamtego okresu były ślepe i miały niecałe 3,6 metrów kwadratowych przestrzeni. Z pokojem dziennym często daną kuchnie łączyło małe okienko, przez które wydawało się posiłki, jednak dzięki temu w kuchni znajdowało się od czasu do czasu nieco naturalnego oświetlenia.

Niewielka powierzchnia nie pozwalała zbytnio na swobodę w aranżacji. Przy jednej ścianie często można było postawić jedynie kuchenkę, szafkę ze zlewozmywakiem i do tego blat roboczy o długości nie większej niż 60 centymetrów. Reszta mebli to były szafki wiszące i dodatkowo bardzo często zdarzało się, że nie było miejsca na lodówkę w kuchni, a mimo wszystko powierzchnia była wykorzystana w sposób maksymalny, dlatego też warto było pomyśleć o remoncie.

Kuchnia po otwarciu na salon

Wyburzenie ściany, która oddzielała kuchnię od pokoju dziennego i przedpokoju pozwoliło o powiększenie samej kuchni o 60 centymetrów. Po tym jak dokonano wyburzenia aneks kuchenny mógł pochwalić się powierzchnią o prawie 2,5 metra kwadratowego większą, ponieważ było to, aż 6,15 metra kwadratowego, więcej niżeli wcześniej. Ponadto przestrzeń wydaje się optycznie większa, ponieważ nie jest ona zamknięta.

Warto przeczytać:  Listwy podłogowe – ukryta magia wnętrz

Pomiędzy kuchnią i pokojem dziennym zostało umiejscowione przejście, które posiada szerokość 117 centymetrów. Przedpokój od kuchni nie jest oddzielony ścianą, zaś barkiem, którego wysokość wynosi 120 centymetrów. Poprzez wygospodarowanie większej ilości przestrzeni stworzono kuchnię, która jest o wiele bardziej funkcjonalna. Taka aranżacja i przebudowa pozwala dodatkowo na umieszczenie dodatkowego rządu szafek i zabudowanie kuchni na kształt litery U. Dzięki otwarciu kuchni na salon z blatu, który ma 60 centymetrów zrobiono blat, który ma 497 centymetrów długości. Zamontowanie szafki żaluzjowej pozwoliło najbardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń, która znajduje się nad blatem.

Źródło: http://mieszkaniepress.pl/77-poznaj-zasady-projektowania-kuchni/